[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Kontrola i leczenie astmy

Astma jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się dużą zmiennością nasilenia objawów. Poważnym utrudnieniem w leczeniu astmy jest również różnorodność czynników, które mogą wpływać na jej ataki – począwszy od stanów emocjonalnych, poprzez drażliwe zapachy, kończąc na nietypowych alergiach. Z różną częstością w ciągu dnia i nocy występuje, czy też nasila się duszność i kaszel. Objawy te są często powodem nocnych przebudzeń. Celem terapii astmy jest zminimalizowanie lub całkowite zniesienie tych dolegliwości oraz ograniczenie potrzeby stosowania wziewnych leków ratunkowych. Pojęcie pełna kontrola choroby oznacza stan w którym nie występują dolegliwości i nie ma konieczności stosowania wziewnych krótko działających β2–mimetyków.

Niezmiernie ważne są też działania pacjenta związane z kontrolą choroby. Istotne jest tutaj zwłaszcza stosowanie zaleceń lekarskich dotyczące trybu życia oraz prawidłowego i systematycznego stosowania leków. Narzędzia kontroli astmy – takie jak np. dzienniczek czy peakflowmetr – pozwalają na zdobycie informacji o przebiegu tej choroby i tym samym skuteczniejszą walkę z astmą. W ten sposób można doprowadzić do stanu, w którym chory nie odczuwa niemal żadnych negatywnych skutków astmy i jest w stanie prowadzić normalne życie niezakłócane atakami kaszlu czy też duszności.

  • Mamy leki, które skutecznie kontrolują chorobę,
  • Właściwie stosowane leki powodują, że objawy ustępują całkowicie lub pojawiają się rzadko brak odpowiedzi na prawidłowo stosowane leczenie zdarza się rzadko, pacjenci tacy wymagają poszerzenia diagnostyki i poszukiwania przyczyn tego stanu. Tacy chorzy muszą być pod opieką specjalistów alergologów lub pulmonologów.

W terapii astmy stosuje się dwie grupy leków:

  • działaniu przeciwzapalnym (kontrolujące przebieg choroby, stosuje się je przewlekle)
  • rozszerzające oskrzela (objawowe - znoszą uczucie duszności, stosuje się je zwykle doraźnie do przerwania ataku astmy)

Leki podawane są w postaci inhalacji lub w tabletkach. W ciężkich stanach stosuje się również zastrzyki. Nowoczesne leczenie astmy polega przede wszystkim na łączeniu w jednym inhalatorze leku przeciwzapalnego i objawowego. Dzięki zaawansowaniu leków oraz ich dostępności chorzy cierpiący na astmę nie muszą być leczeni przez specjalistę, jednak wymaga to ścisłej współpracy z lekarzem prowadzącym i prawidłowego stosowania leków.

Wyjątkiem jest sytuacja chorych na astmę ciężką, dla których leczenie wymaga wysokich nakładów finansowych oraz specjalistycznej i najczęściej długotrwałej opieki opartej na indywidualnej terapii. Warto dodać, iż leczenie astmy ciężkiej dla systemu zdrowia jest kilkunastokrotne droższe niż leczenie zwykłej postaci tej choroby.

W leczeniu astmy istotne jest to, iż brak objawów tej choroby nie może oznaczać przerwania samego leczenia. Nieleczona astma może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i jej powikłań, w tym niewydolności oddechowej i niedotlenienia organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami pod postacią udarów mózgu, zawałów serca, niewydolności układu krążenia, zaburzeń czynności wątroby i nerek, zaburzeń wytwarzania krwinek czerwonych wynikających z niedotlenienia organizmu.

By leczenie było skuteczne należy dążyć do sytuacji, w której pacjent jest świadomy swojej choroby, zna przyczyny, dla których zażywa konkretne leki oraz wie jakie konsekwencje wiążą się z jednostronnym zarzuceniem terapii.


Do góry strony
© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525