[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Czwarte spotkanie w ramach Klinicznego Forum Ekspertów

2013-06-07

28 września zakończyło się IV Kliniczne Forum Ekspertów organizowane w ramach programu POLASTMA. Trzydniowe Forum zgromadziło blisko 300 uczestników, 30 wykładowców oraz ok. 100 wystawców. Jest to niewątpliwy sukces frekwencyjny, gdyż tegoroczna edycja tego spotkania koncentrowała się wokół niszowych i specjalistycznych tematów terapii i diagnostyki.

Ten ekspercki charakter Forum oddawało jego hasło: „Ciężka astma, POChP, zespół nakładania – najnowsze doniesienia i nowe możliwości leczenia”. Należy zauważyć, że problematyka ciężkiej astmy, leczenia POChP, a zwłaszcza rozpoznawania zespołu nakładania budzi ciągle wiele pytań i wątpliwości. Celem Forum była próba odpowiedzi na te pytania i rozwiania wątpliwości dotyczących tych często przenikających się i trudnych do rozróżnienia chorób.

Organizatorzy Forum chcieli osiągnąć ten cel poprzez 7 sesji plenarnych, 3 warsztaty szkoleniowe, 3 sesje Hot topic oraz Ring naukowy. W trakcie tych wydarzeń przedstawiono blisko 50 wykładów, prezentacji i szkoleń, które miały za zadanie przedstawić najnowsze doniesienia i nowe możliwości leczenia ciężkiej astmy, POChP oraz zespołu nakładania, a jednocześnie pobudzić do dyskusji na temat praktyki lekarskiej w zakresie rozpoznawania i leczenia tych chorób przez uczestników Forum.

Gościem specjalnym Forum był prof. Jean Bousquet, który w trakcie Sesji Inauguracyjnej otrzymał dyplom Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz wygłosił wykład prezentujący rolę Polski i polskich ekspertów w tworzeniu zintegrowanego systemu opieki nad przewlekłymi chorobami układu oddechowego. W trakcie Forum odbyła się także debata poświęcona realizacji programu leczenia chorych na najcięższą odmianę astmy. Debata z udziałem ekspertów, lekarzy prowadzących program w swoich ośrodkach leczenia, niestety nie została uznana za interesującą przez NFZ, który odmówił udziału swoich przedstawicieli w tej debacie. Należy jednakże zauważyć, że nadzór nad programem leczenia sprawuje właśnie NFZ, stąd też brak jego przedstawicieli w trakcie debaty był szczególnie zauważalny.

Już teraz zapraszamy do udziału w następnej edycji Klinicznego Forum Ekspertów, o której będziemy informować Państwa na stronie internetowej PTA oraz poprzez newsletter PTA. W najbliższym czasie na naszej stronie ukażą się statystyki i galeria zdjęć z tego wydarzenia.


Do góry strony
© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525