[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Nebulizator (pneumatyczny lub ultradźwiękowy)

W terapii astmy poleca się używanie nebulizatorów pneumatycznych, gdyż nebulizator ultradźwiękowy może rozkładać stosowane w terapii astmy leki wziewne.

 

Jak poprawnie stosować Nebulizator?

  1. Wlać odmierzoną ilość leku do komory nebulizacyjnej (w przypadku stosowania kropli należy objętość roztworu uzupełnić 0,9% NaCl (sól fizjologiczna) do 3-4 ml.
  2. Załóż ustnik na nebulizator lub podłącz maseczkę twarzową.
  3. Podłącz nebulizator do kompresora (sprężone powietrze) lub do źródła tlenu (butla, "tlen ze ściany")
  4. Podłącz urządzenie do zasilania i włącz sprężarkę-nebulizator zacznie produkować tzw. "mgiełkę" (zawiesina leku, soli fizjologicznej i powietrza)
  5. Należy objąć ustnik ściśle ustami i zębami i wdychać aerozol lub założyć maseczkę (powinna ściśle przylegać do twarzy)
  6. Czas trwania zabiegu powinien wynosić ok10-12 min. i/lub do czasu gdy nebulizator będzie pusty. Pod koniec nebulizacji poruszamy komorą aby cząsteczki leku osiadłe na ściankach ponownie połączyły się z roztworem.
  7. Po zakończeniu zabiegu płuczemy gardło (jeśli była stosowana maseczka myjemy również twarz ponieważ cząsteczki leku osadziły się na skórze twarzy)
  8. Po zakończeniu pracy odłącz nebulizator od sprężarki i rozkręć go. Plastikowe części myjemy w wodzie z detergentem, płuczemy pod bieżącą wodą i odstawiamy do wyschnięcia.
  9. Po wysuszeniu składamy ponownie urządzenie.

© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525