[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Światowy Dzień Astmy 2011

2011-04-27

3 maja 2011 roku obchodzimy już po raz trzynasty Światowy Dzień Astmy (World Asthma Day – WAD). Jest to inicjatywa Światowej Inicjatywy na Rzecz Astmy (GINA) międzynarodowej organizacji zrzeszającej instytucje i organizacje, które działają na rzecz ograniczania zdrowotnych i społecznych skutków astmy.

Światowy Dzień Astmy organizowany jest od 1998 roku w każdy pierwszy wtorek maja. W pierwszym roku obchody zorganizowano w 35 krajach – obecnie Światowy Dzień Astmy obchodzony jest w blisko 100 państwach. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie społecznej uwagi na narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny jakim staje się astma na całym świecie. Mimo, że największy wzrost zachorowań na astmę można zaobserwować w krajach rozwiniętych, to jednak ponad 80% zgonów spowodowanych tą chorobą dotyczy krajów biednych i rozwijających się. 

Astma to również ogromne wyzwanie polskiego środowiska medycznego – wg badań ECAP 75% osób z tą chorobę może mieć źle zdiagnozowaną astmę lub nawet nie wiedzieć, że na nią cierpi. W związku z tym ze wszech miar uzasadnione kierunki to propagowanie zaleceń dotyczących postępowania w astmie oskrzelowej wśród pracowników Służby Zdrowia, edukacja pacjentów oraz utrzymanie przez właściwy system refundacyjny dostępności leków, które mogą zapewnić uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby u większości pacjentów.


Do góry strony
© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525