[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Eksperci: epidemia groźnych chorób narasta

2011-09-27

Nawet 1 mld ludzi na świecie może chorować na najpowszechniejsze spośród przewlekłych chorób układu oddechowego. Są to choroby, których całkowicie wyleczyć nie można, a ich ofiarami pada coraz więcej ludzi - mówiono na konferencji prasowej w stolicy.

Spotkanie z prasą zorganizowało Polskie Towarzystwo Alergologiczne w ramach konferencji organizacji Global Alliance Against Respiratory Diseases (GARD), która odbywa się w Warszawie 23 i 24 września.

Wśród najbardziej powszechnych przewlekłych chorób układu oddechowego (Chronic Respiratory Diseases - CRD) znajdują się astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz przewlekły nieżyt nosa. Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Piotr Kuna z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, na te trzy choroby choruje na świecie ponad 1 mld ludzi. Co roku umiera spośród nich ponad 4 mln. Do dziś nie znaleziono skutecznego sposobu walki z tymi chorobami ani zahamowania wysokiej i wciąż rosnącej śmiertelności, która jest ich skutkiem.

- Dwa najważniejsze elementy przyczyniające się do powstawania chorób układu oddechowego stanowią zmiany w naszym środowisku i w sposobie życia oraz palenie tytoniu"- powiedział prof. Kuna. Wyjaśnił, że takimi niekorzystnymi zmianami środowiska są m.in. zwiększenie ilości spalin samochodowych, czy przenoszenie się ludzi ze wsi - gdzie żyli wśród zieleni - do miast, w których warunki dla funkcjonowania układu oddechowego nie są już tak korzystne. - Musimy podejść do tego niezwykle kompleksowo, kompletnie zmienić nasze miasta. Nasze miasta i domy powinny być zatopione w zieleni, tylko to może nas uratować przed narastającą epidemią tych chorób (CRD - red.) - powiedział ekspert.

Prof. Piotr Kuna przypomniał, że Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło 21 września deklarację polityczną dotyczącą światowej walki z chorobami niezakaźnymi. Ekspert wymienił, że najważniejszymi spośród takich chorób są kolejno: choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory i choroby układu oddechowego. - To są na świecie trzy najważniejsze przyczyny zgonów - powiedział ekspert. Zaznaczył jednak że spośród nich tylko chorób układu oddechowego nie daje się skutecznie leczyć.

- Musimy pracować nad świadomością tego, jakim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia są choroby układu oddechowego. Szczególnie że one w większości zaczynają się we wczesnym dzieciństwie - zaznaczył specjalista. Przyznał, że jeśli CRD diagnozowane będzie u pacjentów wcześniej, koszty leczenia takich osób mogą być znacznie mniejsze.

Celem konferencji GARD ma być przedstawienie i omówienie problemu przewlekłych chorób układu oddechowego, zaprezentowanie programu GARD uwzględniającego rolę lekarza rodzinnego w leczeniu przewlekłych chorób układu oddechowego, dyskusję nad jego dostosowaniem i wdrożeniem w krajach Unii Europejskiej. Podczas Konferencji przedstawione zostały prowadzone w Polsce programy i inicjatywy poświęcone walce z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (badanie ECAP i GATS, Program POLASTMA oraz inne osiągnięcia, np. w zakresie walki z chorobą tytoniową). Jednym z celów konferencji jest opracowanie dokumentu, który zostanie przedstawiony na posiedzeniach Grupy Roboczej Zdrowia Publicznego w czasie polskiej prezydencji.

GARD jest odpowiedzią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na narastający problem chorób układu oddechowego. Organizacja powstała w 2006 roku. Łączy instytucje działające w sferze walki z chorobami układu oddechowego. Jej celem jest wypracowanie strategii zapobiegania chorobom układu oddechowego możliwych do zastosowania w każdym kraju.

Źródło: Onet


Do góry strony
© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525