[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Jak zarządzać astmą?

Fundamentem sukcesu w zarządzaniu astmą jest zbudowanie prawidłowej komunikacji między chorym a lekarzem, dotyczącej uświadomieniu pacjentowi astmy jako choroby dającej się kontrolować. Astmą można zarządzać za pomocą określonych narzędzi, można ograniczać dolegliwości z nią związane i hamować jej rozwój. Jest to wówczas działanie celowe, a klucz do sukcesu w postaci wyeliminowania objawów astmy leży najczęściej w rękach samego chorego. Astma, mimo iż nieuleczalna, staje się wówczas elementem życia, który nie przeszkadza w korzystaniu z jego uroków.

Pierwszym etapem w zarządzaniu astmą jest jej prawidłowe wykrycie. Niestety obecnie astma jest niedodiagnozowana u chorych mających jej wstępne objawy. Na terenie województwa łódzkiego 50% i nawet 70% dzieci miało niedodiagnozowaną astmę. Według danych z badania ECAP tylko 32% chorych miało postawione wcześniej rozpoznanie. Najczęstszym problemem w rozpoznaniu astmy są jej mało charakterystyczne objawy na początku tej choroby, obecne również przy przeziębieniach, chronicznym zmęczeniu czy też alergii. W związku z tym konieczne są tutaj odpowiednie umiejętności lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy medycyny rodzinnej, którzy potrafią rozpoznać objawy astmy i skierować chorego do specjalisty – alergologa, pulmonologa. Postawiona przez nich diagnoza może być już realizowana przez lekarza medycyny rodzinnej.

Kolejny etap to właściwe leczenie – przy obecnie dostępnych lekach jest możliwe niemal całkowite wyeliminowanie negatywnych efektów astmy. Niestety ponad 70% respondentów badania AIRCEE zgłaszało dzienne objawy astmy oskrzelowej minimum raz w tygodniu, a 20% codziennie. Prawie połowa chorych miała objawy nocne, z czego u 11% pojawiały się one każdej nocy. Hospitalizowanych z powodu astmy w ostatnim roku było 18% badanych, a blisko połowa była zmuszona korzystać z pomocy doraźnej. Blisko 50% chorych przyjmowało leki rozkurczowe, a zaledwie 27% było leczonych glikokortykosteroidami wziewnymi.

Trzecim etapem jest konsekwentne stosowanie leków – nawet w sytuacji gdy objawy choroby nie występują. Ponieważ astma jest chorobą obecnie niewyleczalną, brak właściwego i długotrwałego leczenia oraz jego zaprzestanie może łatwo doprowadzić do nawrotu choroby, z często bardziej uciążliwymi objawami. Zapobiega temu współczesna farmakologia, która tworzy leki bez efektów ubocznych (lub minimalnymi). Zaletą dostępnych obecnie leków jest także ich uniwersalność i łatwość w zażywaniu. Przykładem osoby, która potrafi doskonale zarządzać astmą jest Martyna Wojciechowska, która mimo tej choroby potrafi prowadzić niesamowicie aktywny tryb życia. Piłkarz, reprezentant Polski Damian Gorawski jest przykładem osoby, która mimo astmy potrafi zawodowo uprawiać sport. Jednak jest także przykładem jakie efekty przynosi „samowolne” odstawienie leków - przed Mundialem 2006 spowodowało to jego absencję na tej imprezie, związaną z nagłym nawrotem choroby do czego sam Damian Gorawski się przyznaje1.

O tym, że skutecznie można zarządzać swoją astmą świadczą także przykłady z zagranicy – wg danych z 2000 roku na astmę choruje 11 proc. narciarzy biegowych w Szwecji i 15 proc. w Finlandii, co dziesiąty skandynawski łyżwiarz figurowy, 17 proc. fińskich pływaków, 11 proc. amerykańskich piłkarzy, 20 proc. brytyjskich płetwonurków oraz 7-26 proc. lekkoatletów w Stanach Zjednoczonych. Na letnich igrzyskach w Los Angeles u 11 proc. sportowców amerykańskich występowały astmatyczne objawy. Tymczasem drużynie USA przyznano 174 medale, z czego 41 cierpiącym na astmę. Ze zdrowych zawodników tylko co czwarty zdobył medal, z astmatyków nagrodzono zaś co drugiego. Chorowali na nią również pływacy: dziewięciokrotny medalista olimpijski Mark Spitz oraz czterokrotna złota medalistka olimpijska Amy Van Dyken2.


1 http://mediweb.pl/sport/wyswietl.php?id=1336

2 http://www.wprost.pl/ar/803/Dotknac-nieba/?l-900


Do góry strony
© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525