[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

II Polski Dzień Spirometrii

2013-05-23

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP podjął uchwałę o organizacji II Polskiego Dnia Spirometrii (II PDS) w dniu 27.06.2013 w rocznice II Światowego Dnia Spirometrii. Oficjalny patronat nad II PDS objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Narodowy Fundusz Zdrowia. Zachęcamy wszystkich członków PTA do aktywnego włączenia się w obchody II PDS poprzez wykonywanie badań spirometrycznych w ośrodkach, w których Państwo pracujecie. Oficjalne zgłoszenie możliwe jest po zalogowaniu się na stronie www.astma-alergia-pochp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=119&Itemid=49

Nadrzędnym celem obchodów dni spirometrii jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia płuc wśród społeczeństw poprzez inicjowanie działań społecznych i naukowych, w tym zakresie na całym świecie.

Polskie Dni Spirometrii to inicjatywa służąca polskim pacjentom a polegająca na wykonywaniu w różnych miejscach w Polsce badań spirometrycznych. Badania odbywają się w przychodniach, szpitalach, ale także w urzędach użyteczności publicznej, sklepach, ośrodkach sportowych, kościołach.

W poprzednich latach w ciągu jednego dnia udało się przebadać ponad 10 000 osób, z czego ponad 2 000 okazało się osobami chorymi nie mającymi pojęcia, że u podstawy uporczywego kaszlu i duszności może stać astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dzięki wykonaniu badania spirometrycznego, wypełnieniu ankiety i konsultacji mogli być odpowiednio rozpoznani, a to znacząco poprawiło ich jakość życia. W przypadku chorych z POChP być może uratowało to im życie.

Będzie to także okazja do promocji ośrodka wykonującego badanie, gdyż przed 27 czerwca przewidziano konferencję prasową i liczne publikacje w regionalnej i ogólnopolskiej prasie z podaniem nazw i adresów ośrodków wykonujących bezpłatne badania.


© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525