[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Spotkanie GARD – 9-10 lipca, Sankt Petersburg

2012-07-03

Już za tydzień w Sankt Petersburgu rozpocznie się coroczne spotkanie Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD). GARD to międzynarodowe zrzeszenie organizacji i instytucji, których celem jest walka z chorobami układu oddechowego i redukcja społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych kosztów jakie te choroby wywołują.

GARD powstał w 2006 roku w Pekinie i działa pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia. Spotkania tej organizacji gromadzą najwybitniejszych na świecie specjalistów w zakresie astmy, POChP, gruźlicy i innych przewlekłych chorób układu oddechowego. Szczególny nacisk w trakcie tych spotkań jest położony na analizę sytuacji w krajach rozwijających się, gdzie choroby układu oddechowego są często dramatycznym problemem całych społeczeństw, a stopień rozwoju kraju nie pozwala w wystarczający sposób na walkę z nimi. W związku z tym naukowcy działający w GARD starają się zestandaryzować i zintensyfikować działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków chorób układu oddechowego – przemawiają za tym liczby: na całym świecie prawie 300 mln ludzi cierpi na astmę, 64 mln choruje na POChP, z czego spora część nawet nie wie, że dolegają im te choroby.

Ubiegłoroczne spotkanie GARD odbyło się w Warszawie w dniach 23-24 września – było to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej medycynie w 2011 r. Wzięło w nim bowiem udział blisko 100 światowej sławy ekspertów reprezentujących niemal każdy kontynent, zaś gospodarzem spotkania było Polskie Towarzystwo Alergologiczne. W tym roku podczas spotkania GARD przedstawicielami polskiej medycyny będą m.in. prof. Barbara Rogala – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, prof. Bolesław Samoliński – Prezydent-Elekt PTA, prof. Piotr Kuna – Prezydent PTA 2006-2009 oraz prof. Ewa Niżankowska-Mogilnicka.


© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525