[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Światowy Dzień Zdrowia 2012

2012-04-03

Zachęcamy serdecznie do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony będzie 7 kwietnia. Jest to jednocześnia rocznica powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która jest organizatorem tego przedsięwzięcia.

W tym roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi "Dobre zdrowie dodaje życiu lat". To hasło odzwierciedla główny temat Dnia Zdrowia, jakim jest zagadnienie zdrowego starzenia się. Wedle przewidywań demografów liczba osób powyżej 80 roku życia między 2000 a 2050 r. zwiększy się na świecie czterokrotnie do 395 milionów. W tym samym okresie odsetek osób powyżej 60 roku życia wzrośnie z 11% do 22%. Ta liczby oznaczają wiele wyzwań ekonomicznych i medycznych społeczeństw krajów rozwiniętych i rozwijających się.

Celem WHO jest zwrócenie uwagi na ten problem i zasugerowanie odpowiednich rozwiązań systemowych, których zadaniem będzie ograniczenie negatywnych skutków rosnącej liczby osób starszych, jak i zapewnienie tym osobom godnego życia na właściwym poziomie. WHO pragnie także obalić wiele mitów na temat starości i ludzi starszych, tym bardziej, że w przeciągu kilku lat liczba osób powyżej 65 roku życia przekroczy liczbę dzieci poniżej 5 lat. Sprawia to, że stosunek społeczeństw do ludzi starszych będzie jednym z głównych zagadnień przyszłości. Dotyczy to również alergii i chorób alergicznych, gdyż rosnąca dzisiaj liczba osób, które cierpią z ich powodu, będzie istotnym problemem jutra dla lekarzy, systemu zdrowia i rodzinych tych chorych.

Zapraszamy do zapoznania się z założeniami Światowego Dnia Zdrowia, które dostępne są na stronach internetowych WHO - www.who.int/world-health-day/2012/en (wersja ogólna) oraz  - www.euro.who.int/en/who-we-are/whd/world-health-day-2012 (wersja europejska).


© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525