[PTA]
STRONA GŁÓWNA   O PTA   KONTAKT    RSS   

Czy astmę można wyleczyć?

Astma, mimo dotychczas osiągnięć w badaniach nad jej przyczynami oraz rozwoju farmakologii, jest na ten moment chorobą nieuleczalną. Współczesna medycyna potrafi osiągnąć taki stan u chorego, który nie odczuwa negatywnych skutków swojej choroby. Wiąże się to jednakże z dostępnością leków i ich prawidłowym stosowaniem zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Brak objawów wynikający z przyjmowania leków nie oznacza jednak wyleczenia z choroby. Chorzy, którzy zrezygnowali z leczenia astmy, po pewnym czasie zaczynają ponownie odczuwać jej objawy, często z większą siłą. Lekceważenie tych objawów może prowadzić do wykształcenia się astmy ciężkiej i tym samym do drastycznego pogorszenia jakości życia chorego, a przede wszystkim wiąże się z większymi kosztami tej choroby – dla systemu zdrowia jak i przede wszystkim dla samego chorego.

Dlatego tak ważne jest by astma była systematycznie kontrolowana przez lekarza oraz prawidłowo i świadomie leczona przez chorego. Gwarantuje to zatrzymanie jej objawów i możliwość prowadzenia normalnego życia, włącznie z uprawianiem sportu czy prowadzaniem wymagającej sporej aktywności psychofizycznej pracy.


© POLSKIE TOWARZYSTWO ALERGOLOGICZNE
Mapa StronyPolityka Prywatności
Ilość wizyt: 876525